środa, 25 stycznia 2012

Guacamole

Awokado. 
Wiecie, że polska nazwa to smaczliwka wdzięczna? Nie przyjęła się powszechnie, a szkoda. Prawda, że jest śliczna? Nazwa oczywiście, bo awokado do oszałamiających piękności raczej nie należy ;).  Gruszka aligatorowa pasuje bardziej :D. Też się niestety nie przyjęła. 


Jest tłuste. Nie szkodzi. To w większości tłuszcze jednonienasycone. Wręcz jest wskazane w diecie przeciwmiażdżycowej i zapobiega podwyższonemu ciśnieniu krwi. Co więcej tłuszcze te są łatwo przyswajalne. Jest zalecane dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby. Bogate w witaminy z grupy B, E i K. No i ma 60% więcej potasu niż banany. Jest zatem sprzymierzeńcem tych, co ich skurcze łapią.  Jedzcie awokado, a już nie będziecie zrywać się w środku nocy i stawać na nodze z bolącą łydką.  Zawiera też miedź. Może zastępować masło. Ma w sobie tryptofan - substancję niezbędną do produkcji serotoniny, hormonu szczęścia. Jak dodacie do awokado cytrynę (witamina C jest niezbędna przy przemianie tryptofanu w serotoninę) to bez skurczy znajdziecie się w krainie szczęśliwości :D. 
A co najważniejsze jest smaczne. Po prostu na cienkiej kromce razowego chleba, pokropione cytryną, posolone i z odrobiną świeżo zmielonego pieprzu - pyszne. 
Szybko brązowieje, dlatego często towarzyszy mu cytryna.


Jak jeszcze mamy szalotkę,


ostrą paprykę,


pieprz,


i kolendrę,


to możemy zrobić 



Guacamole

Składniki:
  • 1 dojrzałe awokado
  • 1 mała cebulka szalotka (albo zwykła)
  • 1 ostra papryczka
  • 1 nieduży ząbek czosnku
  • 1/2 łyżki soku z cytryny
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki zmielonej (albo utłuczonej w moździerzu) kolendry
  • 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
  • ew. 1 łyżka posiekanych liści kolendry
Cebulkę obrać i drobno posiekać. Z papryczki usunąć nasiona i drobno posiekać. Czosnek przecisnąć przez praskę. Awokado przekroić, wyrzucić pestkę, obrać albo wydrążyć i rozgnieść widelcem. Dodać resztę składników, wymieszać.

Nie zapomnijcie o czosnku i soli:


W sezonie pomidorowym dodaję czasem obranego, pozbawionego pestek, pokrojonego na drobne kawałki pomidora. Zupełnie nie jest konieczny, ale urozmaica guacamole. Tyle, że chyba sezon awokadowy i pomidorowy nie bardzo się pokrywają :(. Z drugiej strony, czy awokado u nas ma jakiś sezon?

Jak kupicie twarde awokado, to włóżcie je do papierowej torebki i połóżcie najlepiej niedaleko jabłek. Dojdzie. Tylko musi być w miarę ciepło. W temperaturze poniżej 8 stopni nie dojrzewa.

4 komentarze:

  1. Lubię z takimi dodatkami.Kiedyś awokado wydawało mi się mdłe i nieciekawe, ale niedawno zaczęłam je doceniać. Teraz często gości w mojej kuchni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszy raz zetknęłam się z nim strasznie dawno temu. Na jakimś przyjęciu zostałam poczęstowana krakersem z awokado, solą i cząsteczką cytryny. Pewnie dodatki ożywiły jego smak, bo mnie przekonało od razu ;).

      Usuń
  2. Ciekawe co napisałaś o tryptofanie, w jakiej ilości występuje w aeokado? Ja wprowadziałm do diety tofu, bo ma ono z tego co wiem największa zawartość tryptofanu spośród produktów żywnościowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie spotkałam się nigdzie z tym, że w tofu jest najwięcej tryptofanu. Ale specjalistką w tym temacie nie jestem ;). Doczytałam się za to, że w bananach jest go dużo (14mg/100g), a więcej tylko w papai i awokado. Nie była to naukowa publikacja, więc nie wiem, na ile jej można wierzyć. Natomiast informację, że w awokado jest tryptofan spotkałam w wielu miejscach - tylko bez podania ile. Mnie po prostu ono smakuje, a jeśli jeszcze warto je jeść, to już jestem zachwycona :D.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...